Karabuğday (Greçka) Unu Organik Ekoloji Market 1kg Daha Büyük Görüntüle

Karabuğday (Greçka) Unu Organik Ekoloji Market 1kg

Yeni

Karabuğday tohumları mineraller, B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfat, mangan, fosfor, kalsiyum, demir çinko, lif , flavonoid rutin ve P vitamini açısından da çok zengindir.Glutensizdir ve Karabuğday bitkisinin tanelerinde %13-15 arasında protein bulunmaktadır.

Detaylar

5 adet

EFT veya Banka havalesi ile (%3 indirimli) 26,19 TL

27,00 TL

Detaylar

Karabuğdayın Yararları

• Hormonların, ilaçların ve glikozların işlenmesinde karaciğere destek olur
• Kolesterolü düşürür
• İçeriğinde magnezyum dolaşımı hızlandırır ve kan basıncını azaltır
• Kan damarlarını rahatlatır
• Karaciğer hastalıklarına karşı destek olur
• Hormona bağlı kanser türlerine karşı koruma sağlar
• X ray (röntgen, ışın tedavisi) gibi zararlı ışınların etkisini hafifletir

Karabuğday tam tahıllar gurubundan olmasına rağmen, içinde GLUTEN bulundurmayan fakat normal diğer buğdaylarla karşılaştırıldığında üstün özellikleri olan bir buğday türüdür.

Özellikleri: Lif oranı yüksek,yağ ve kalori oranı düşük,daha tokluk hissi
veren daha da önemlisi vücudumuzun kendi kendine üretemediği bir çok tahılda bulunmayan LİZİN adlı bir AMİNOASİT kaynağı olmasıdır.

Protein açısından Soya fasulyesinden daha çok protein içerir İçinde GLUTEN bulunmadığı için GLUTEN e karşı ALERJİ si olanlar ve ÇÖLYAK hastaları gönül rahatlığıyla usulünce kullanabilirler.

Karabuğday (Japanese Buckwheat: Fagopyrum esculentu sp., Tartary Buckwheat: Fagopyrum sp), diğer adıyla greçka tohumlarının besin değeri çok yüksektir. Ülkemizde genellikle Japon karabuğdayı yaygın olarak yetiştirilmektedir. Japon karabuğdayının tohumları büyük üçgen şeklinde ve kahverengidir. Tatar karabuğdayı ise küçük yuvarlağa yakın tohumlara sahiptir. Tohum renkleri griden siyaha kadar değişmektedir. 

Karabuğdayın Beslenmede Önemi

Karabuğday bitkisinin tanelerinde %13-15 arasında protein bulunmaktadır. Kültür bitkileri arasında en yüksek hazmedilebilir proteine sahiptir. Hatta hazmedilebilir protein oranı soya fasulyesinden de fazladır. Bu inanılmaz derecedeki yüksek protein içeriğinin sebebi vücut tarafından üretilemeyen temel sekiz amino asidin tümünün karabuğday tohumlarında bulunmasıdır. En dikkat çekici besin karakteristiklerinden biri lisin oranının (%5-7) yüksekliğidir. Lisin, proteinlerin değiştirilerek vücut tarafından kullanımına yardımcı olmaktadır. İnsan vücudu karabuğdayda bulunan proteinin %74’ünü kullanabilmektedir. Bu oran bitkisel proteinler içinde (kahverengi pirinç %70, buğday %67, soya %61) en yüksek kullanım oranıdır. Kara buğday temel amino asitleri bulundurmasının yanı sıra kompleks karbonhidratları ihtiva ettiğinden proteinler yakılmaksızın vücudun enerji ihtiyacı karşılanmaktadır. Karabuğdayın bu besin değeri vücutta proteinin en etkili ve yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Karabuğday da kompleks karbonhidratların oranı %75’dir. İnsan beslenmesinde boş kalori olarak adlandırılan basit karbonhidratlar yerine daha fazla kompleks karbonhidrat tüketimi tavsiye edilmektedir. Diyetisyenler, insan beslenmesinde hedef günlük toplam kalori alımının %55-60’ının karbonhidratlardan gelmesi gerektiğini, ancak karbonhidrat kalorilerinin sadece % 8-9’nun basit karbonhidratlardan oluşması arzu edilmektedir. 


Karabuğdayın Çölyak Hastalarının Beslenmesindeki Yeri

Karabuğday’ın en olumlu özelliği gluten bulundurmayan bir etkiye sahip olmasıdır. Aslında karabuğday da gluten bulunur. Teknik olarak bütün tahıllarda ve tahıl benzeri ürünlerde gluten bulunmaktadır. Ancak gluten karabuğday’da kimyasal olarak bağlı olarak bulunur ve bu sayede tüketildiği zaman vücutta bir reaksiyona girmemektedir. Bunun sonucu olarak karabuğday gluten bulundurmayan bir ürün olarak tanımlanmaktadır. Maalesef gluten Çölyak hastalarının diyetinde çok önemli bir problem oluşturmaktadır. Çünkü bu hastalar gluten’i hazmedemezler. Bu hastalar gluten ihtiva eden gıdalarla beslendikleri takdirde bağırsak duvarları kızarıp kabarır ve tahriş olabilir. Hastalığın daha ileri aşamalarında diyette glutenli gıgaların bulunması Çölyak hastalarında ishal, gaz, şişkinlik, kramp hatta ağrı gibi karınla ilgili önemli problemlere neden olabilir. Gluten bulunduran gıdalar Çölyak hastaları için zorlayıcı bir durumdur. Bilindiği gibi buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi tahıllarda gluten bulunmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok fırın ve pasta ürünlerinde de gluten içermektedir.


Karabuğday tohumları mineraller, B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfat, mangan, fosfor, kalsiyum, demir çinko, lif , flavonoid rutin ve P vitamini açısından da çok zengindir. Rutin denilen bioflavonoid pirinç, buğday, fasulye gibi pek çok tahıl ve baklagillerde bulunmamasına rağmen karabuğday’da % 4-6 oranında mevcuttur. Yapılan araştırma sonuçları rutin’in kılcal damarları güçlendiren önemli bir madde olduğunu ortaya koymuştur. Karabuğday tohumlarında bulunan rutin aynı zamanda, yüksek kan basıncı ve Arteriosclerosis (arterlerin sertleşmesi) rahatsızlığı olanlar için gerekli bir madde olduğunu ortaya koymuştur. Diyet araştırmaları bioflavonoid’lerin güçlü antioksidanlar olduğunu ve serbest radikallerle savaştığını göstermiştir. Kanser, arteriosclerosis, felç, yaşlılıktan dolayı bunama gibi insanlardaki pek çok hastalıklardan % 90 oranında serbest radikallerin sorumlu olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda P vitamininde rutin’e benzer şekilde, kılcal damarları kuvvetlendirdiği ve C vitaminin alınmasında (absorbe) önemli rolü olduğu bildirilmektedir. Choline, B kompleks vitamininde bulunan bir bileşiktir. Metabolizmada kan basıncının düşürülmesinde, karaciğerde yağ depolanmasını engellenmesinde fonksiyonu olduğu ifade edilmektedir. Nötralize edici özelliği ile choline karaciğerin fonksiyonunu gerçekleştirmesinde yardımcı olduğu araştırmacılarca ifade edilmektedir.

Karabuğday tohumlarında kolesterol bulunmaz ve yağ da yok denecek kadar azdır. Bu nedenle karabuğday, son yıllarda insan beslenmesinde tercih edilen yüksek besin değerleri içeren ancak düşük kalorili diyetleri için son derece uygun bulunmaktadır.

Yorumlar

Şu an müşteri yorumu bulunmamakta.

Bir Yorum Yaz

Karabuğday (Greçka) Unu Organik Ekoloji Market 1kg

Karabuğday (Greçka) Unu Organik Ekoloji Market 1kg

Karabuğday tohumları mineraller, B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfat, mangan, fosfor, kalsiyum, demir çinko, lif , flavonoid rutin ve P vitamini açısından da çok zengindir.Glutensizdir ve Karabuğday bitkisinin tanelerinde %13-15 arasında protein bulunmaktadır.

Bir Yorum Yaz

30 BU KATEGORİDEKİ DİĞER ÜRÜNLER

Taksitler

wrd
Taksit Aylik Toplam
1 27.60 27.60 TL
2 13.97 27.93 TL
3 9.42 28.27 TL
4 7.15 28.60 TL