Siyah Pirinç (Black Rice) Dimyat 500gr Daha Büyük Görüntüle

Siyah Pirinç (Black Rice) Dimyat 500gr

Yeni

Dünyada ‘süperfood’ (süper besin) olarak adlandırılan mineral ve vitamin açısından en zengin gıdalar arasındadır. Antik çağlardan beri Çinliler tarafından tüketilmekte olan siyah pirinç yasak pirinç olarak da bilinir. Daha fazla bilgi için lütfen detaylar kısmının inceleyiniz.

Detaylar

6 adet

EFT veya Banka havalesi ile (%3 indirimli) 14,55 TL

15,00 TL

Detaylar

Siyah pirinç besleyici değeri çok yüksek olan bir pirinç çeşididir. Her ne kadar pişmemiş pirincin rengi siyah olsa da piştiğinde morumsu bir renk alır. Dünyada ‘süperfood’ (süper besin) olarak adlandırılan mineral ve vitamin açısından en zengin gıdalar arasındadır. Antik çağlardan beri Çinliler tarafından tüketilmekte olan siyah pirinç yasak pirinç olarak da bilinir. Yasak olarak adlandırılmasının sebebi çok az yetiştiğinden sadece imparatorların yemesine izin verilmesinden kaynaklanıyor. Piştiğinde tane tane olmayıp biraz yapış yapış olduğundan Asya mutfağında en çok tatlı olarak tüketilmektedir.Yüksek lifli ve düşük kalorili olan siyah pirinç, E vitamini, demir ve magnezyum yönünden oldukça zengindir.  Özellikle vejetaryen ve veganlar arasında popüler bir besindir.

 Siyah pirincin besin değerleri
Bir bardak pişmiş siyah pirinçte 34 g karbonhidrat ve 5 g protein vardır ve 2000 kalorilik bir diyetin %20 protein miktarını karşılar. Beyaz pirinçten farkı ise dış kabuğundan ayrıştırılmamış olmasıdır. Bu sebeple vitamin, mineral, antioksidan ve lif açsından çok daha zengindir.

 Siyah pirinç mineral, vitamin ve antioksidan açısından çok zengindir
Pirince rengini veren madde antosiyanindir ve siyah pirinçte çok bol miktarlarda bulunur. Antosiyanin yaban mersininin de içinde bulunan ve süper besin olarak adlandırılmasını sağlayan antioksidandır. Kalp damar hastalıkları, kanser ve diğer kronik hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu düşünülür. Lousiana Devlet Üniversitesi, ABD tarafından yapılan araştırmaya göre sadece bir çorba kaşığı siyah pirinç 1 çorba kaşığı yaban mersininin sağladığı antioksidandan çok daha fazlasını sağlar. Vücudumuzda yer alan çeşitli kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan zararlı serbest radikaller antioksidanlar sayesinde yok edilir. Bu nedenle antioksidanlardan zengin beslenme önemlidir. İçerisinde bulunan E vitamini ile beraber bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Siyah pirincin içerisindeki demir miktarı da çok yüksektir. Ayrıca magnezyum, fosfor ve manganez içerir.

 Siyah pirinç lif açısından çok zengindir 
1 bardak pişmiş yabani pirinçte 6 g lif vardır. Lif zenginliği bağırsak sağlığı için önemlidir ve karbonhidratların daha yavaş kana karışmasına sebep verdiğinden daha uzun sureli tokluk sağlar.

 Anti-enflamatuar özelliği vardır
Enflamasyon kökeninde bizim için önemli ve hayatta kalmamızı sağlayan bir tepkidir. Vücudumuz geliştirdiği enflamasyon reaksiyonu sayesinde bakteri, virüs veya bazı diğer zararlı maddelerden korunur. Ancak koruma amaçlı olmayan enflamasyon reaksiyonları da gelişebilir ve bu da bizim için zararlı olur. Güney Kore, Ajou Üniversitesinde yapılan araştırmalar siyah pirincin zararlı enflamasyonu önleyici ve anti-alerjik etkileri olduğunu göstermiştir.

 Glutensiz, vejeteryan ve vegan beslenmeye uygundur
Siyah pirinç gluten içermediğinden ‘çölyak hastaları’ ve glutensiz beslenmeyi tercih edenler tarafından önemli bir alternatif besindir. Glutensiz, vejeteryan ve vegan beslenen kişiler için hem protein açısından zengin bir alternatif oluşturur hem de olası mineral ve vitamin eksikliğinin önlenmesinde yardımcı olur.

 Az yağlı ve kolesterol içermeyen bir besin olduğu için sindirimi oldukça kolaydır

Pişirirken dikkat edilmesi gerekenler:
Siyah pirinci pişirmeden önce en az üç defa su dolu bir kabın içerinde 10 dakika kadar beklettikten sonra her defasında akan suyun altında iyice yıkayın. Siyah pirincin ölçüsü 1:2 dir. 1 ölçü siyah pirince 2 ölçü sıvı (su, süt, tavuk, et veya sebze suyu) katarak 30-35 dakika pişiriniz.

Siyah pirincin kullanımı:
Asya ülkelerinde en yaygın kullanım şekli bir meyve (mango, muz gibi) ile birlikte tatlı olarak sunmak ya da süt veya hindistan cevizi sütü ile muhallebi gibi pişirimektir. Ayrıca haşlanarak veya pilav gibi hazırlanmış siyah pirinci garnitür olarak et, tavuk veya balık yemeklerinin yanında da servis edebilirsiniz. Soğuk salata olarak veya dolma içi gibi kullananarak yemeklerinizi daha sağlıklı yapmak ve besin değerlerini arttırmak elinizde. Siyah pirincin kullanım şekliyle ilgili daha fazla bilgiye web sitemizdeki tarifler kısmından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Şu an müşteri yorumu bulunmamakta.

Bir Yorum Yaz

Siyah Pirinç (Black Rice) Dimyat 500gr

Siyah Pirinç (Black Rice) Dimyat 500gr

Dünyada ‘süperfood’ (süper besin) olarak adlandırılan mineral ve vitamin açısından en zengin gıdalar arasındadır. Antik çağlardan beri Çinliler tarafından tüketilmekte olan siyah pirinç yasak pirinç olarak da bilinir. Daha fazla bilgi için lütfen detaylar kısmının inceleyiniz.

Bir Yorum Yaz

3 BU KATEGORİDEKİ DİĞER ÜRÜNLER

Taksitler

wrd
Taksit Aylik Toplam
1 15.33 15.33 TL
2 7.76 15.52 TL
3 5.23 15.70 TL
4 3.97 15.89 TL